VÝROČNÍ CENY OSA ZNAJÍ VÍTĚZE
Praha 8. června 2017 – Ochranný svaz autorský (OSA) ocenil již po dvanácté nejúspěšnější hudební skladatele, textaře a nakladatele. Výroční ceny OSA jsou jako jediné v České republice udělovány na základě zasílaných statistik od rozhlasových a televizních vysílatelů, provozovatelů hudebních on-line služeb, výrobců a prodejců nosičů nebo pořadatelů koncertů.
Pouze Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, kterou si v letošním roce odnesla Ivana Loudová, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory, jsou uděleny na základě rozhodnutí Dozorčí rady OSA. Do Zlatého fondu byl zapsán Petr Novák in memoriam a skladba Variace na renesanční téma, verše Václava Hraběte, které zhudebnil Vladimír Mišík. Výroční ceny OSA rovněž také jako jediné spojují autory napříč hudebními žánry. Letos byly uděleny celkem v 15 kategoriích.
Dvě ceny si odnesl Miloš Bok, jednu jako Nejúspěšnější skladatel vážné hudby, druhou získal v kategorii Vážná skladba roku. Populární skladbou roku byla stejně jako v loňském roce Pohoda, jejímiž autory jsou Tomáš Krulich (hudba) a Milan Špalek (text). Titulem Nejúspěšnější textař roku se může pyšnit Ondřej Ládek alias Xindl X. Ocenění Nejúspěšnější skladatel populární hudby putovalo k Petru Jandovi. Nejúspěšnějšími autory v zahraničí se stali Vladimír Kočandrle v oblasti populární hudby a Miroslav Srnka v oblasti vážné hudby. Nejúspěšnějším nakladatelem byl v loňském roce Warner/Chappell Music, s.r.o. CZ. Nejúspěšnější koncert roku odehrála skupina Lucie, pořadatelem turné byl Live Nation, s.r.o.
Cenu za propagaci a šíření české hudby dostal Jiří Bělohlávek in memoriam. „Osobně mne velice mrzí, že se našeho ocenění pan Jiří Bělohlávek, který se obrovskou měrou zasloužil o propagaci a šíření české tvorby nejen u nás, ale především v zahraničí, nedožil,“ dodává Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
Výroční ceny OSA oceňují také mladou generaci do 30 let v oblasti vážné i populární hudby. Nejúspěšnějšími mladými autory jsou Mirai Navrátil a Šimon Bílý v pop music a Jan Ryant Dřízal v oblasti vážné hudby. Výherci obdrželi od OSA také šek v hodnotě 50 000 Kč.
Samotný artefakt, který si ocenění autoři odnesli, má od letošního roku svou novou podobu. Křišťálová nota pochází z dílny Preciosa. O návrh se postarala designérka Lenka Parkanová. Ivana Loudová, držitelka Zlaté ceny OSA, byla obdarována ještě soškou od sochařky Šárky Radové.
Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury České republiky. Hlavním mediálním partnerem večera je hudební televize Óčko, která z předávání cen odvysílá 2. července záznam na Óčko Gold. Mediálními partnery jsou rádio Classic Praha, Express FM, časopis Autor in a projekt MyslimeNaHudbu.cz. Dalšími partnery jsou společnost Preciosa a PMP Exclusive.
12. výroční ceny OSA
výsledky:
-
1Populární skladba rokuPohoda
-
2Vážná skladba rokuApokalypsa v kamenické stráni
-
3Nejúspěšnější skladatel populární hudbyPetr Janda
-
4Nejúspěšnější skladatel vážné hudbyMiloš Bok
-
5Nejúspěšnější textařOndřej Ládek
-
6Nejúspěšnější nakladatelWarner/Chappell Music, s.r.o. CZ
-
7Nejúspěšnější mladí autoři populární hudbyMirai Navrátil, Šimon Bílý
-
8Nejúspěšnější mladý autor vážné hudbyJan Ryant Dřízal
-
9Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničíVladimír Kočandrle
-
10Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničíMiroslav Srnka
-
11Koncert rokuturné skupiny Lucie – pořadatel Live Nation Czech Republic, s.r.o.
-
12Zlatá cena OSAIvana Loudová
-
13Zlatý fond OSA – SkladbaVariace na renesanční téma
-
14Zlatý fond OSA – AutorPetr Novák
-
15Cena za propagaci a šíření české hudbyJiří Bělohlávek
O OSA
Soukromý profesní spolek s více než 100letou tradicí, který si založili samotní autoři hudebních děl v roce 1919. Jedním ze zakládajících členů byl například Karel Hašler.
OSA je kolektivní správce, který má oprávnění zastupovat autory a nakladatele hudebních děl od Ministerstva kultury ČR na základě autorského zákona. OSA zkracuje vzdálenost mezi tvůrci hudby a těmi, kteří hudbu používají při svém podnikání. Zprostředkovává uživatelům hudby licenční smlouvy na užití autorsky chráněných hudebních děl téměř pěti milionů autorů všech žánrů z celého světa, z čehož je více než 12 tisíc domácích.
Od roku 2018 funguje jako jednotné kontaktní místo za všechny ostatní kolektivní správce v ČR, kde uživatelé hudby získají licenční smlouvy na akce s živou i reprodukovanou hudbou. Stará se o to, aby autoři obdrželi autorské odměny za hudbu, kterou denně slýcháme z rádií i z televizí, na koncertech, v barech a restauracích, pouštíme si ji na internetu nebo z hudebních nosičů.
Díky grantovému projektu Partnerství podporuje OSA více než 450 hudebních projektů za rok.