DRUHÝ ROČNÍK VÝROČNÍCH CEN OSA ZNÁ UŽ SVÉ VÍTĚZE
Držitelem nejvyššího ocenění Zlatá cena OSA se stal pan Petr Eben, který zároveň obsadil první místo v kategorii nejúspěšnější skladatel vážné hudby. Letos poprvé byla udělena cena za historicky nejhranější skladbu v kategorii Zlatý fond OSA, kterou se stala světoznámá polka Škoda lásky od Jaromíra Vejvody s textem Vaška Zemana. Tato skladba se dnešním dnem symbolicky zapsala do Zlatého fondu OSA.
Nejčastěji živě hranou populární skladbou byla vyhlášena tak jako minulý rok Jasná zpráva hudebníka Petra Jandy a textaře Pavla Vrby. Celkem se hrála 6 179x.
Šedesát devět provedení přineslo titul nejčastěji živě hraná vážná skladba Pater Noster Zdeňka Lukáše. Téměř 32 973x zněla z rozhlasových a televizních stanic skladba Michala Hrůzy 1+1, která se stala nejčastěji reprodukovanou populární skladbou loňského roku. V kategorii vážné hudby patří prvenství skladbě 23 zátiší pro klavír Jaroslava Šťastného alias Petera Grahama.
Richard Krajčo i letos obhájil titul nejúspěšnější skladatel populární hudby. Za nejúspěšnějšího textaře byl vyhlášen Kryštof Michal, frontman skupiny Support Lesbiens.
Cenu za nejprodávanější vyzváněcí melodii si opět odnesli skladatel František Táborský a textař Pavel Grohman za skladbu Tabáček, která byla stažena celkem 119 083 x.
Nejhranějšími zahraničními skladbami roku 2006 vyhlásila OSA Love Generation a Spiegel im Spiegel Arvo Pärta. Nejúspěšnějším nakladatelem je EMI Music Publishing ČR.
Vítězi v kategorii nejúspěšnější mladý autor do 30-ti let se stali Petr Bende z oblasti populární hudby a mladá autorka vážné hudby Markéta Dvořáková. Ocenění kromě skleněné plastiky obdrželi od OSA i peněžitý šek na 50 000,- Kč.
Slavnostní předávání oživila nejen moderátorka Laďka Něrgešová, ale i živé vystoupení Jany Koubkové, Petra Muka, žesťového kvintetu Pražské konzervatoře pod vedením profesora Jaroňka a funk-rock bluesové kapely Dolly Bus Band, které sledovalo téměř 200 hudebníků, nakladatelů a partnerů OSA.
Mezi předávajícími jsme přivítali kromě členů Dozorčí rady OSA také profesora Vadima Petrova, hudebního skladatele Michala Pavlíčka, hudebníka Ivana Mládka, šéfredaktora časopisu Filter pana Pierre Beneše, šéfredaktorku Českého rozhlasu 2 Praha Bronislavu Janečkovou, ředitele TV Óčko pana Jiřího Balvína a další.
Mediálními partnery Výročních cen OSA 2006 byly hudební časopis Filter, rozhlasová stanice ČRO 2 – Praha a rádio Blaník.
2. výroční ceny OSA
výsledky:
-
1Nejčastěji živě hraná populární hudbaJasná zpráva
-
2Nejčastěji živě hraná vážná hudbaPater Noster
-
3Nejčastější reprodukovaná populární hudba1+1
-
4Nejčastěji reprodukovaná vážná skladba23 zátiší pro klavír
-
5Nejúspěšnější skladatel populární hudbyRichard Krajčo
-
6Nejúspěšnější skladatel vážné hudbyPetr Eben
-
7Nejúspěšnější textařMichal Kryštof
-
8Nejúspěšnější nakladatelEMI Music Publishing Česká republika, a.s.
-
9Nejúspěšnější mladý autor populární hudbyPetr Bende
-
10Nejúspěšnější mladá autorka vážné hudbyMarkéta Dvořáková
-
11Nejhranější zahraniční populární skladbaLove generation
-
12Nejhranější zahraniční vážná skladbaSpiegel im spiegel
-
13Nejprodávanější vyzváněcí melodieTabáček
-
14Zlatá cena OSAPetr Eben
-
15Zlatý fond OSA - dlouhodobě nejhranější skladbaŠkoda lásky
O OSA
Soukromý profesní spolek s více než 100letou tradicí, který si založili samotní autoři hudebních děl v roce 1919. Jedním ze zakládajících členů byl například Karel Hašler.
OSA je kolektivní správce, který má oprávnění zastupovat autory a nakladatele hudebních děl od Ministerstva kultury ČR na základě autorského zákona. OSA zkracuje vzdálenost mezi tvůrci hudby a těmi, kteří hudbu používají při svém podnikání. Zprostředkovává uživatelům hudby licenční smlouvy na užití autorsky chráněných hudebních děl téměř pěti milionů autorů všech žánrů z celého světa, z čehož je více než 12 tisíc domácích.
Od roku 2018 funguje jako jednotné kontaktní místo za všechny ostatní kolektivní správce v ČR, kde uživatelé hudby získají licenční smlouvy na akce s živou i reprodukovanou hudbou. Stará se o to, aby autoři obdrželi autorské odměny za hudbu, kterou denně slýcháme z rádií i z televizí, na koncertech, v barech a restauracích, pouštíme si ji na internetu nebo z hudebních nosičů.
Díky grantovému projektu Partnerství podporuje OSA více než 450 hudebních projektů za rok.